Gdzie powinieneś siedzieć w samochodzie, pociągu lub samolocie, aby uniknąć choroby lokomocyjnej

Narodziny choroby lokomocyjnej

Ale ciężkie przypadki i te, które stajÄ… siÄ™ coraz gorsze, zasÅ‚ugujÄ… na uwagÄ™ lekarza ze specjalistycznymi umiejÄ™tnoÅ›ciami w chorobach ucha, nosa, gardÅ‚a, równowagi i ukÅ‚adów neurologicznych. Niespójne informacje sensoryczne powodujÄ… konflikt miÄ™dzy ukÅ‚adem przedsionkowym, wzrokowym i proprioceptywnym. Niezgodność miÄ™dzy informacjami z kanaÅ‚ów póÅ‚kolistych a narzÄ…dami otolitowymi powoduje konflikt typu B. Dopóki dane wejÅ›ciowe z wielu narzÄ…dów zmysÅ‚ów nie zostanÄ… zintegrowane, informacje, które dostarczajÄ…, pozostajÄ… niekompletne. SÄ… to zatem konflikty sensoryczne miÄ™dzy piÄ™cioma czujnikami (trzema kanaÅ‚ami póÅ‚kolistymi, dwoma narzÄ…dami otolitowymi), które sÄ… aktywne w dwóch labiryntach i wykazujÄ… pewnÄ… specyficzność czÄ™stotliwoÅ›ciowÄ…. Powolny ruch bierny, z okresem miÄ™dzy 0,1 a 0,5 Hz, z wiÄ™kszym prawdopodobieÅ„stwem doprowadzi do nudnoÅ›ci i wymiotów niż ruch oscylacyjny o wyższej czÄ™stotliwoÅ›ci (11). Badania probandów wykazaÅ‚y, że szczególnie kinetogenny efekt miaÅ‚y przyspieszenia liniowe w kierunku pionowym i poziomym (podnoszenie i opuszczanie lub poprzeczne przesuwanie zamkniÄ™tej kabiny) o zmiennym cyklu okoÅ‚o 0,2 Hz (17, e5, e6). Specyficzność czÄ™stotliwoÅ›ci wyjaÅ›nia, dlaczego wolniejszy ruch statków i podróży samochodem czÄ™sto wywoÅ‚uje chorobÄ™ lokomocyjnÄ…, podczas gdy jazda konna i jazda na rowerze górskim z reguÅ‚y nie (11, 13, 21, e7).

Zgodnie z ogólnÄ… zasadÄ…, trening przyzwyczajenia ma na celu jak najdokÅ‚adniejsze odtworzenie zakÅ‚ócajÄ…cego wzorca ruchu. Wydaje siÄ™, że hydrochloride 25mg generyczne pozytywne efekty osiÄ…gniÄ™to również przez zastosowanie przezskórnej elektrycznej stymulacji nerwów (TENS) oraz ogólne Å›rodki redukcji stresu, takie jak przyjemna muzyka lub zapachy (e23-e26). Na tym etapie należy jednak zaznaczyć, że w szczególnoÅ›ci w przypadku wielu interwencji nielekowych przeprowadzono zbyt maÅ‚o prospektywnych kontrolowanych badaÅ„ klinicznych, aby można byÅ‚o ocenić ich rzeczywistÄ… skuteczność; jedno badanie z 1990 r. dotyczÄ…ce opasek akupresurowych („SeaBand”) w celu zapobiegania chorobie morskiej nie wykazaÅ‚o pozytywnego efektu, chociaż wykazano, że stymulacja punktu P6 jest skuteczna przeciwko wymiotom pooperacyjnym (e27, e28). Należy również wspomnieć, że kilka ostatnich badaÅ„ klinicznych wykazaÅ‚o znaczny pozytywny wpÅ‚yw placebo interwencji lekowych i nielekowych na objawy choroby lokomocyjnej (e29-e31). Teoria konfliktu sensorycznego jest uważana za najlepszÄ… kandydujÄ…cÄ… konstrukcjÄ™ patofizjologii choroby lokomocyjnej i obejmuje zÅ‚ożonÄ… sygnalizacjÄ™ neurofizjologicznÄ… z licznymi regionami jÄ…drowymi mózgu i neuroprzekaźnikami uczestniczÄ…cymi w wytwarzaniu objawów przed osiÄ…gniÄ™ciem „domowego rozciÄ…gniÄ™cia” wymiotów. Patrzenie w kierunku jazdy pojazdu lub skupianie siÄ™ na horyzoncie to proste Å›rodki, które sÄ… dobrze znane, aby uniknąć lub przynajmniej zÅ‚agodzić objawy choroby lokomocyjnej, najprawdopodobniej poprzez zmniejszenie konfliktu miÄ™dzyzmysÅ‚owego (36). Pozytywny efekt może mieć również leżenie i ograniczanie wpÅ‚ywów wizualnych.

Oprócz nich jednak, ze wzglÄ™du na zÅ‚ożonÄ… patofizjologiÄ™ choroby lokomocyjnej, w diagnostyce różnicowej należy uwzglÄ™dnić również choroby gastroenterologiczne i zakaźne oraz wszelkie możliwe przyczyny ortopedyczne. ChorobÄ™ lokomocyjnÄ… można zwykle rozpoznać na podstawie charakterystycznej historii sytuacji wyzwalajÄ…cej i odpowiedniej diagnostyki różnicowej (zgodnie z wytycznymi) w celu wykluczenia innych chorób, z których wiÄ™kszość ma charakter otorynolaryngologiczny lub neurologiczny, takich jak choroba Menière'a, niektóre formy migreny, lub przyczyny psychologiczne (34, e16). ChorobÄ™ lokomocyjnÄ… rozpoznaje siÄ™ na podstawie historii sytuacji wyzwalajÄ…cej oraz wykluczenia chorób neurologicznych, otorynolaryngologicznych, gastroenterologicznych, zakaźnych i przyczyn ortopedycznych. Uważa siÄ™, że biogenna amina histamina przyczynia siÄ™ do wywoÅ‚ywania wymiotów w chorobie morskiej (31, e14). Po nadmiernym ruchu wykazano zwiÄ™kszone stężenie histaminy w uchu wewnÄ™trznym i mózgu badanych zwierzÄ…t. Geny te odgrywajÄ… wiele różnych ról w organizmie: niektóre biorÄ… udziaÅ‚ w rozwoju oczu i uszu, a inne w tworzeniu otolitów, które sÄ… maleÅ„kimi strukturami w uchu wewnÄ™trznym zaangażowanymi w wykrywanie grawitacji i ruchu. PoczÄ…tek nudnoÅ›ci zbiegÅ‚ siÄ™ z aktywnoÅ›ciÄ… ciaÅ‚a migdaÅ‚owatego, skorupy i mostu grzbietowego; silniejszym uporczywym nudnoÅ›ciom towarzyszyÅ‚a aktywność w różnych obszarach korowych (kora wyspowa, zakrÄ™t obrÄ™czy i kora przedczoÅ‚owa, kora przedruchowa).

Na aktywność jÄ…der przedsionkowych wpÅ‚ywajÄ… liczne przekaźniki, w tym acetylocholina, dopamina, kwas γ-aminomasÅ‚owy (GABA), glutaminian, glicyna, histamina, norepinefryna i serotonina (24). Eferentne projekcje tych jÄ…der do formacji siatkowatej, rdzenia krÄ™gowego i jÄ…der okoruchowych sÅ‚użą posturalnemu ukÅ‚adowi motorycznemu i okoruchowemu. Rozwój objawów obejmuje zÅ‚ożone centralne struktury mózgu i regiony jÄ…drowe z udziaÅ‚em wielu neuroprzekaźników, w tym histaminy. Jednak po adaptacji do nowego Å›rodowiska ruchu symulatora objawy choroby symulatorowej mogÄ… powrócić wraz z powrotem do poprzedniego Å›rodowiska. Ponieważ Å‚atwiej jest zapobiegać chorobie lokomocyjnej niż natychmiastowo radzić sobie z jej objawami, oto dziewięć wskazówek, które pomogÄ… zapewnić pÅ‚ynnÄ… podróż, nawet jeÅ›li woda jest wzburzona. JeÅ›li zachorujesz na chorobÄ™ lokomocyjnÄ… lub boisz siÄ™, że możesz to zrobić podczas lotu, te wskazówki mogÄ… pomóc. Poza tym nie ma możliwoÅ›ci, abyÅ› zostaÅ‚ poddany kompleksowej ocenie bez pójÅ›cia do szpitala. JeÅ›li cierpisz na poważnÄ… chorobÄ™ lokomocyjnÄ… i wybierasz siÄ™ w dÅ‚uższÄ… podróż (np. rejs), możesz również otrzymać plaster ze skopolaminÄ… na receptÄ™, który możesz zaÅ‚ożyć za ucho (jest to zalecane tylko w skrajnych przypadkach, ponieważ nie jest zbyt zabawne). dziaÅ‚ania niepożądane, takie jak niewyraźne widzenie). WedÅ‚ug specjalistycznych źródeÅ‚, takich jak Mayo Clinic, powinieneÅ› siedzieć tam, gdzie czujesz najmniejszy ruch.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Gdzie powinieneÅ› siedzieć w samochodzie, pociÄ…gu lub samolocie, aby uniknąć choroby lokomocyjnej”

Leave a Reply

Gravatar